Poliuretan – to syntetyczna substancja, która jest z nami od ponad 80 lat – i zadomowiła się w naszej codzienności tak dobrze, że często nawet nie zauważamy, w ilu sytuacjach okazuje swoją przydatność. Sztuczny kauczuk, opatentowany w 1938 roku przez Otto Bayera, wykazuje wręcz zadziwiająco wszechstronne właściwości. Przez wiele lat robił karierę w uszczelnieniach, przydał się podczas produkcji sprzętu dla żołnierzy, a w latach 60. pomógł budować statki kosmiczne. Ale sprytnie zastosowany poliuretan pomoże każdemu z nas wygodniej spędzić najzwyklejszy dzień.
Koła oblane poliuretanem co w nich takiego niezwykłego?
Koła i cylindryczne części to takie elementy, które w wielu sytuacjach zaoszczędzają nam wysiłku – pomagają przewieźć coś ciężkiego, różne codzienne akcesoria czynią praktyczniejszymi, a czasem nawet sprawiają, że jakiś mechanizm może działać według zamysłu swojego twórcy. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla poliuretanu? W wielu mechanizmach to właśnie z niego są tworzone takie okrągłe elementy, a jeśli chodzi o kółka, na których poruszają się różne sprzęty i pomoce, to te mogą dzięki poliuretanowi działać jeszcze lepiej, sprawniej i nawet bezpieczniej. Warstwa poliuretanu, nalana na powierzchnię toczną koła, działa poniekąd jak opona, ale często okazuje się bardziej praktyczna.
Koła oblane poliuretanem (http://www.poliuretanyczaniec.pl/kola-aluminiowe-oblane-poliuretanem/)to oferta coraz większej ilości producentów takich właśnie części. Taki praktyczny dodatek dostają kółka z najróżniejszych tworzyw: plastiku, metalu, a nawet żeliwa. Każde koło dostaje w ten sposób dodatkową ochronę, dzięki której będzie się toczyć pewniej, lepiej trzymając się podłoża i bez niepotrzebnych wstrząsów, wywoływanych przez sam obrót wokół własnej osi. To wsparcie ze strony poliuretanu jest tym lepsze, że takiej powłoki nie zaskoczą żadne okoliczności, w jakich może znaleźć się koło. Poliuretan jest odporny i na skrajne temperatury, i na rozmaite czynniki chemiczne. Takie koło potoczy się pewnie przez każdą powierzchnię, nie zwróci uwagi na rozlane substancje, a ładunek przewiezie cicho i sprawnie.
Wykazuje też wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia i na ścieranie – ale oczywiście długotrwała eksploatacja z czasem się na nim odbije – jego warstwa z czasem po prostu zniknie, odsłaniając samo koło – ale także z tym radzą sobie producenci. Wielu z nich proponuje swoim klientom regenerację kół, czyli ponowne oblewanie ich nową, świeżą warstwą poliuretanu. Przy tej okazji można często wybrać konkretne parametry tej nowej powłoki, bo poliuretan może mieć różną gęstość czy stopień twardości.
Post Koła oblane poliuretanem – czy warto w nie zainwestować? pojawił się poraz pierwszy w Hurtownia Sportowa.